2012/04/09

WNĘTRZA= STYLE!

Teraz zmiana tematu wnętrza.
Wasze ulubione?

Moje ostatnio to prosta forma,jasne kolory i wyraźne dodatki.

Jaki styl wybrać?
Najlepiej taki, który jest nam najbardziej bliski.

A jest ich sporo.

STYL SKANDYNAWSKI


Istotę stylu skandynawskiego można sprowadzić do trzech słów : prostota, naturalność i styl.
Ważne zatem są detale, wykończenie oraz oczywiście kolor.
Liczba sprzętów jest ograniczona do minimum, co tworzy efekt lekkości i przestrzenności.
W ramach stylu skandynawskiego wyróżnia się styl szwedzki, fiński oraz duńskim, ale różnice między poszczególnymi tendencjami są dość subtelne: duński design to przede wszystkim biel, łagodność, romantyzm; w fińskim posługuje się formami organicznymi, bielą i czernią ; szwedzki jest uważany za najbardziej minimalistyczny. Wszystkie natomiast łączy jedno: skandynawski dom musi być naturalny i przyjazny.

Blade, czyste kolory neutralne oraz odcienie beży takie jak ecrue, wrzos czy wierzba są zrównoważone przez intensywne, ciemne, kontrastujące odcienie hebanu, kasztanu i grafitu. Duże połacie ścian w odpowiednim kolorze we wnętrzu, połączone z minimalną ilością mebli, stają się niezwykle ważnym elementem dekoracyjnym. Nie bez znaczenia jest również faktura ścian - gładkie i matowe idealnie pasują do stylu skandynawskiego.STYL NOWOCZESNY

Charakteryzuje go przede wszystkim prostota, minimalizm oraz zastosowanie nowoczesnych technologii i materiałów, swobodne ich łączenie. Jedną z naczelnych zasad jest dążenie do kreowania otwartej przestrzeni poprzez ograniczanie podziałów we wnętrzu.
Tradycyjne ściany coraz częściej zastępowane są przez rozsuwane drzwi z matowego szkła lub przez okna działowe zbudowane z luksferów, co sprawia że miejsca dotychczas prywatne stają się bardziej uniwersalne.
Meble wykonane zazwyczaj z jasnego drewna połączone są ze stalowymi elementami. Stylowe, ascetyczne wzornictwo i niewielka ilość sprzętów dodaje pomieszczeniom przestrzeni i światła.
Bardzo ważnym elementem nowoczesnego wnętrza, stanowiącym jeden z głównych elementów jego dekoracji i tworzącym klimat, jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Dzięki bogatej gamie reflektorków, lampek sufitowych czy kinkietów bocznych możemy nie tylko powiększyć optycznie przestrzeń, lecz także podkreślić i wyeksponować istotne detale charakterystyczne dla wnętrza.
STYL MINIMALISTYCZNYŹródeł tego stylu należy szukać w Japonii, za kluczowe hasła określające go można uznać : wyciszenie, prostota, perfekcja. Charakterystyczne dla tego stylu są proste, wręcz ascetyczne formy, pozbawione jakichkolwiek ozdób (rezygnuje się nawet z uchwytów przy meblach ). Dominują kąty proste i geometryczne formy sprzętów. Czołową zasadą jest "Im mniej- tym lepiej". Minimalistyczne wnętrza cechuje również przestrzenność. Do takich wnętrz najbardziej pasują niskie meble o prostej formie, a także efektowne fotele i kanapy, które w minimalistycznym otoczeniu mogą stać się głównym elementem dekoracyjnym.


STYL RUSTYKALNY


Propaguje zwrot w stronę prostoty i natury, przytulność i szlachetną swojskość.
Styl ten jest bezpretensjonalny i pełen jest prostoty, wprowadza ciepły i sielankowy nastrój do wnętrza. Pastele na ścianach, Dominuję drewniane, niewielkie meble o prostych formach, często przecierane, ługowane lub bejcowane na kolor lekko różniący się od naturalnego zabarwienia. Są to rozmyte błękity, morskie zielenie czy biel i wzory, np. kraty, paski lub elementy roślinne. Wszelkie rzemiosło ludowe jest mile widziane. Dodatki są symboliczne -mogą to być chodniki, serwety robione na szydełku czy też firany inspirowane wiejskimi chatami. Charakterystyczna jest ciepła paleta barw. Dominują naturalne kolory: brąz drewna, biel ścian, barwy gliny i węgla.STYL EKLEKTYCZNY


Charakteryzuje się swobodą łączenia elementów stylowych z nowoczesnymi Potrzeba nowoczesnych, funkcjonalnych rozwiązań sąsiaduje tu z sentymentalną chęcią gromadzenia zabytkowych pamiątek. Jasna kolorystyka ścian i podłóg może stanowić doskonałe tło do eksponowania sprzętów. Urządzanie wnętrza w tym stylu wymaga ostrożności i sporego wyczucia, gdyż łatwo wytworzyć wrażenie niespójności i bałaganu. Czasami wystarczy jeden zdecydowany kolor, kształt mebla czy wzór na ścianie, aby wnętrze nabrało bardzo indywidualnego charakteru.STYL KOLONIALNY

Swoim charakterem oddaje klimat tropików. Opiera się przede wszystkim na doborze mebli o prostych formach oraz egzotycznych dodatków w połączeniu ze stonowaną kolorystyką objemującą tzn kolory ziemi (piaskowe beże, brązy, kolor wanilii). Meble kolonialne, dzięki swej prostocie i małej ilości zdobień doskonale harmonizują z meblami nowoczesnymi. Są masywne i trwałe.
Szczególną popularnością cieszą się tradycyjne meble do gabinetów z masywnymi biurkami i przeszklonymi szafami bibliotecznymi, służące wyposażeniu zarówno wnętrz mieszkalnych, jak i niewielkich biur. Stylowi kolonialnemu towarzyszy moda na ciemne, egzotyczne gatunki drewna, m.in. : venge, mahoń, palisander.
Popularne są materiały naturalne: rattan, bambus i wiklina oraz wyplatane ze specjalnie preparowanego sznurka. Swój eklektyczny, łączący wiele wpływów, charakter styl kolonialny zawdzięcza różnorodności pierwowzorów pochodzących z wielu krajów europejskich, takich jak: Anglia, Francja, Hiszpania czy Portugalia. Ponadto, łączą w sobie prostotę form i specyficzny klimat Dalekiego Wschodu wraz ze szlachetnością egzotycznych gatunków drewna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz